top of page

CASE STUDY

Rośliny doniczkowe spotkać można w naszych domach, biurach oraz przestrzeni publicznej. Poza tym, że dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze, są też wspaniałą dekoracją. Wyeksponowane za pomocą ozdobnych donic i osłonek cieszą oko jeszcze bardziej. Dlatego producenci dostarczają na rynek wyroby o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Operowanie tak zróżnicowanym asortymentem wymaga dobrej organizacji logistyki magazynowej. Wie o tym firma Lamela, która z pomocą PROMAG S.A. zmodernizowała ostatnio swoją fabrykę w Łowiczu.

„Firma PROMAG S.A. zaprojektowała, dostarczyła i zainstalowała na terenie naszego przedsiębiorstwa system transportu palet, a także system gęstego składowania oparty na nowoczesnych automatycznych wózkach wahadłowych AutoMAG. Rozwiązania te poprawiły wydajność pracy, zwiększyły bezpieczeństwo, a także umożliwiły lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej. To była dobra inwestycja, dlatego już dzisiaj wspólnie z firmą PROMAG planujemy kolejne.” – Prezes Zrządu firmy Lamela Pan Arkadiusz Bałdyga.

Lamela Sp. Z o.o. sp.k. jest firmą rodzinną działającą od 1986 roku w polskiej branży tworzywowej. Od tego czasu spółka urosła do rangi dużego i liczącego się na rynku przedsiębiorstwa. Produkuje głównie donice, misy, ikebany, jak również plastikowe akcesoria kuchenne. Obecnie Lamela zatrudnia ponad trzysta osób i oferuje około dwustu wyrobów na rynki całego świata. Od początku działalności głównym atutem firmy Lamela jest wzornictwo produktów oraz ich wysoka jakość. Firma znana jest z ciągłego dążenia do rozwoju. Stawia przede wszystkim na nowoczesność, automatyzację produkcji oraz jak najlepszą organizację pracy. Spółka inwestuje w energooszczędny, przyjazdy środowisku i pracownikom park maszynowy. Wdrażane systematycznie rozwiązania z coraz wyższych poziomów myśli technicznej i technologicznej mają na celu przekierowanie najcięższych prac fizycznych na maszyny i roboty, a tam gdzie to niemożliwe maksymalne ułatwienie pracy ludziom.

W związku z ciągłym rozwojem produkcji wyraźnemu przeobrażeniu zaczęła ulegać funkcja magazynu w firmie Lamela. Nowopowstała hala przestała służyć jedynie przechowywaniu towarów, a zaczęła pełnić rolę centrum logistycznego. To przełożyło się m. in. Na aspekt wyposażenia. Z czasem niezbędna okazała się instalacja systemów intralogistycznych, które integrują procesy przyjęcia towarów, produkcji, składowania, kompletacji oraz wysyłki. W tym kontekście firma zaczęła poszukiwać partnera, który będzie potrafił kompleksowo zmodernizować infrastrukturę, usprawniając funkcjonowanie obszarów produkcyjno-magazynowych. Tak postawione zadanie podjęła firma PROMAG S.A.

Głównym celem planowanej inwestycji było opracowanie koncepcji transportu wyrobów gotowych z produkcji na magazyn oraz automatyzacja systemu składowania. Założenia wobec projektu obejmowały zatem między innymi system składowania zapewniający maksymalne wykorzystanie kubatury magazynu oraz szybką rotację towaru będący jednocześnie uniwersalnym (dwa rodzaje jednostek ładunkowych).

W celu efektywniejszego użytkowania powierzchni magazynowej zainstalowano system gęstego składowania PHR z inteligentnymi wózkami wahadłowymi AutoMAG Shuttle sterowanymi radiowo. Podniosło to znacznie współczynnik wykorzystania kubatury obiektu, bo aż do poziomu 87%. Uniwersalny i elastyczny system składowania zapewnił lepszą rotację towarów i ograniczenie do minimum możliwości ich uszkodzenia oraz braków. Wdrożone rozwiązanie przełożyło się więc na poprawę jakości i szybkości dostaw dla klientów Lameli. Samej spółce pozwoliło to natomiast na obniżenie kosztu składowania, a w konsekwencji na obniżenie kosztów jednostkowych produktu.

bottom of page